Stock Code: SEHK: 00859.HK
繁體中文 | 简体中文
Corporate Profile
Chairman’s Statement
Board of Directors
Other Information

 
The Chairman

Mr. Ma Yilin (“Mr. Ma”)
Mr. Ma, aged 55, has been appointed as an executive Director and the Chairman with effect from 13 May 2020. He has over 24 years of experience in management and finance sectors. Mr. Ma obtained his Bachelor of Engineering from the University of International Relations of the People’s Republic of China (the “PRC”) in July 1988 and his Master of Economics Law* (經濟法學) from the China University of Political Science and Law in January 1995. After his graduation, Mr. Ma joined the China Construction Bank as the deputy director of the legal department from May 1995 to January 2001 and was mainly responsible for handling, among others, litigation matters of the bank. He then worked for China Cinda (HK) Asset Management Co., Limited (“China Cinda (HK)”) since January 2001 as the senior manager and was subsequently promoted to his current position as the chief executive officer since January 2015.

 

The Chief Executive Officer

Mr. Chen Zhiwei (“Mr. Chen”)
Mr. Chen, aged 35, has been appointed as an executive Director with effect from 13 May 2020. He has over 13 years of investment and research experience in the financial industry. Mr. Chen obtained his Bachelor of Economics in July 2004 from Tsinghua University of the PRC and his Master of Science (Estate Management) in August 2009 from National University of Singapore. Mr. Chen joined China Cinda (HK) in June 2010 and is currently serving as its deputy general manager, and is responsible for managing its investment and financing business. Mr. Chen has been appointed as a non-executive director of (1) Modern Land (China) Co., Limited, a company listed on the main board (“Main Board”) of the Stock Exchange (stock code: 1107) since December 2016; (2) China Fortune Financial Group Limited, a company listed on the Main Board (stock code: 290) since April 2018; (3) SouthGobi Resources Ltd., a company listed on the Main Board (stock code: 1878), and the Toronto Stock Exchange since April 2018; and (4) Silver Grant International Holdings Group Limited, a company listed on the Main Board (stock code: 171) since January 2019.

 

Mr. Tang Lunfei (“Mr. Tang”)
Mr. Tang, aged 41, has been appointed as an executive Director with effect from 13 May 2020. He has over 16 years of experience in the financial industry. Mr. Tang obtained his Bachelor of Economics from Chongqing Institute of Technology of the PRC in June 2000 and his Master of Economics from Sichuan University of the PRC in June 2003. After his graduation, Mr. Tang joined China Cinda Asset Management Co., Ltd. (“China Cinda”) as the business manager of Chengdu office from July 2003 to April 2005. Subsequently, he worked for the Financial Stability Bureau of The People’s Bank of China from May 2005 to June 2006, where he was responsible for resolving the risks associated with securities companies. Mr. Tang then joined Cinda Securities Company Limited from June 2006 to June 2012 with his last position as the business director. From June 2012 to July 2019, he worked for China Cinda with his last position as the chief and specialised approver of various departments of the company. Since July 2019, Mr. Tang has been serving as the chief risk and compliance officer of China Cinda (HK) Holdings Company Limited (a wholly-owned subsidiary of China Cinda).

 

Ms. Huang Limei (“Ms. Huang”)
Ms. Huang, aged 54, has been appointed as an executive Director with effect from 13 May 2020. She has over 20 years of experience in the financial industry. Ms. Huang obtained her Bachelor of Financial Statistic Profession* (金融統計專業) from Hunan University of Finance and Economics of the PRC in July 1989 and her Master of National Economics* (國民經濟學) from Zhongnan University of Economics and Law of the PRC in December 2000. Prior to joining China Cinda (HK), Ms. Huang worked for the Shenzhen branch of the China Construction Bank from June 1989 to August 1999 with her last position as the associate head of division. She subsequently joined Shenzhen branch of China Cinda from August 1999 to December 2017 where she was principally responsible for handling the finance, approval of business plans and risk management of the company. Since February 2018, Ms. Huang has served as the deputy general manager of China Cinda (HK).

 

 

Non-executive Director

Mr. Wang Xin (“Mr. Wang”)
Mr. Wang, aged 35, was appointed as a non-executive Director on 23 August 2019. Mr. Wang is a chartered financial analyst. Mr. Wang has obtained a bachelor’s degree from Tsinghua University (清華大學) and also obtained a master degree in Business Administration from University of Illinois. Mr. Wang has held management position in a Hong Kong renowned financial institution.

 

Dr. Huang Qiang (“Dr. Huang”)
Dr. Huang, aged 43, has been appointed as a non-executive Director with effect from 13 May 2020. He has over 21 years of experience in the financial industry. Dr. Huang obtained his Bachelor of Economics from the Southwestern University of Finance and Economics of the PRC in July 1998, his Master of Corporate Management* (企業管理) from the Southwestern University of Finance and Economics of the PRC in December 2003 and his Doctor of Corporate Management* (企業管理) in July 2009 from the Southwestern University of Finance and Economics of the PRC. He had been working for Chengdu branch of The People’s Bank of China from July 1998 to December 2002, Chengdu Rural Commercial Bank from December 2002 to March 2011 and the China Securities Regulatory Commission from March 2011 to March 2012 where he obtained his valuable experience in the financial industry. Subsequently, Dr. Huang served the School of Economics of the Peking University as a Postdoctor from March 2012 to February 2013. He then joined China Cinda from February 2013 to June 2016 with his last position as the associate general director. Dr. Huang has been concurrently serving as the deputy general manager of China Cinda (HK) Holdings Company Limited (a wholly-owned subsidiary of China Cinda) since June 2017 and is responsible for managing the equity and corporate finance business of the company.

 

 

Independent Non-executive Directors

Mr. LIEW Fui Kiang (“Mr. Liew”)
Mr. Liew, aged 53, was appointed as an independent non-executive Director on 12 January 2018. Mr. Liew is currently serving as independent non-executive director of the following companies listed on the Stock Exchange: Zhengye International Holdings Company Limited (stock code: 3363) and China Apex Group Limited (stock code: 2011).

Mr. Liew was an independent director of 寶山鋼鐵股份有限公司 (Baoshan Iron & Steel Company Limited*), a Fortune Global 500 company listed on the Shanghai Stock Exchange with stock code: 600019 CH, from 2000 to 2006. He served as the chairman of the board of directors and an executive director of PacRay International Holdings Limited, a company listed on the Stock Exchange with stock code: 1010, from August 2017 to January 2019. He was a non-executive director of China Cloud Cooper Company Limited, a company listed on the Stock Exchange with stock code: 33, in December 2019.

Mr. Liew is a solicitor of England and Wales as well as Hong Kong. He obtained a Bachelor of Laws (Tetley and Lupton scholar) from University of Leeds in the United Kingdom in 1989 and a Master of Business Administration from the Hull University Business School in the United Kingdom in 1996. He is a fellow of the Hong Kong Institute of Directors.

 

Mr. WONG Sai Tat (“Mr. Wong”)
Mr. Wong, aged 58, was appointed as an independent non-executive Director on 12 January 2018. From 2015 to 2018, Mr. Wong acted as the chief operating officer of property division in South China Holdings Company Limited, a company listed on the Stock Exchange with stock code: 413. From 2004 to 2015, Mr. Wong served as the executive vice president and general manager of China operations at Eton Properties (China) Limited. Mr. Wong also served Dynamic Holdings Limited (a company listed on the Stock Exchange with stock code: 29) from 1992 to 2015 with his last position as its general manager of China operations and executive director.

Mr. Wong obtained a bachelor’s degree in business administration and a master’s degree in business administration from 香港中文大學 (Chinese University of Hong Kong) in 1985 and 1988 respectively. Mr. Wong also obtained a postgraduate certificate in project management from 同濟大學建設監理研究所 (Research Institute of Project Administration and Management of Tongji University) in 1997. Mr. Wong was admitted as a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in 1995 and as an associate of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (formerly known as Hong Kong Society of Accountants) in 1990. He was also admitted as an ordinary member of the Hong Kong Securities and Investment Institute in 2018.

 

Mr. Wong Wai Leung (“Mr. Wong”)
Mr. Wong, aged 42, has been appointed as an independent non-executive Director with effect from 13 May 2020. He has over 19 years of experience in accounting, auditing and financial management. Mr. Wong obtained his Bachelor of Business Administration in Accounting from The Hong Kong University of Science and Technology in November 2000. He has also been admitted as a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountant (the “HKICPA”) since July 2004, and a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants since September 2010. After graduation, Mr. Wong worked at Ernst & Young in audit assurance from September 2000 to August 2009 with his last held position as the senior manager in the assurance and advisory business services department. He was also seconded to the assurance and advisory business services department of the New York office of Ernst & Young in the United States of America as the senior accountant from November 2004 to March 2006. Mr. Wong then worked at Lianjie Capital (Hong Kong) Limited from September 2009 to March 2012 with his last held position as the chief financial officer. He was subsequently transferred to Lianjie Sports Investments Limited, a private company which manages investments and trusts for a family office, between April 2012 and December 2015 with his last position as the chief financial officer. Mr. Wong was then appointed as a director of Lianjie Sports Investments Limited since January 2016. Currently, Mr. Wong has become the executive director, chief financial officer and company secretary of Qinqin Foodstuffs Group (Cayman) Company Limited (a company principally engaged in the manufacturing, distribution and sale of food and snacks products in the PRC and listed on the Main Board with stock code: 1583) since March 2016 where he is responsible for corporate development, investment, accounting and financial matters. He has also been appointed as an independent non-executive director of (1) MediNet Group Limited (a company principally engaged on providing corporate medical and dental solutions and listed on GEM (“GEM”) of the Stock Exchange with stock code: 8161) since May 2016; and (2) Vertical International Holdings Limited (a company principally engaged in manufacturing of chip type and radial lead type aluminum electrolytic capacitors and listed on GEM with stock code: 8375) since October 2017.

 

Mr. Yip Tai Him (“Mr. Yip”)
Mr. Yip, aged 49, has been appointed as an independent non-executive Director with effect from 13 May 2020. He has over 22 years of experience in accounting, auditing and financial management. Mr. Yip obtained his Bachelor degree from the City University of Hong Kong in November 1993. He has been admitted as a member of the HKICPA, a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in the United Kingdom and a fellow of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales since June 1997, September 2001 and January 2016 respectively. Mr. Yip has been serving as an independent non-executive director of (1) Shentong Robot Education Group Company Limited (a company with principal business of robotic education and listed on GEM with stock code: 8206) since October 2002; (2) GCL-Poly Energy Holdings Limited (a solar energy related company listed on the Main Board with stock code: 3800) since March 2009; and (3) Redco Properties Group Limited (a property developer listed on the Main Board with stock code: 1622) since January 2014. In addition, he was previously an independent non-executive director of (1) China Media 5 and Films Holdings Limited (currently known as Lajin Entertainment Network Group Limited), a media company listed on GEM with stock code: 8172, from December 2008 to April 2015; (2) Vinco Financial Group Limited (a financial advising company listed on GEM with stock code: 8340) from May 2008 to August 2016; (3) New Wisdom Holding Company Limited (currently known as Star Glory Holdings Company Limited), a food and beverage company listed on GEM with stock code: 8213, from November 2016 to March 2018; (4) Sino Golf Holdings Limited (a company principally engaged in design, development, manufacture and sale of fully assembled and packaged golf clubs and related accessories and listed on the Main Board with stock code: 361) from September 2015 to November 2018; and (5) Bisu Technology Group International Limited (an engineering and construction company listed on the Main Board with stock code: 1372) from July 2015 to April 2019.